Close

CO KDYŽ se na současnou tzv. ekonomickou krizi zkusíme podívat jiným úhlem pohledu?

CO KDYŽ je to skvělá příležitost k potřebné změně?

Pracuji s ojetými auty a dlouhodobě pozoruji vývoj na trhu s ojetinami i novými vozy. Použiji tedy tento obor k následující úvaze, která mi připadá aktuální.

V letech 2006-2009 jsem pracoval v menší výrobní firmě na pozici vedoucího obchodu. Firma rostla, dařilo se. Už tehdy jsem nechápal, proč vedení tolik tlačí na maximalizaci obchodního plánu na další období (obvykle rok). Téměř jediným diskutovaným (jistě ne sledovaným) ukazatelem s námi zaměstnanci bylo zvyšování obratu na maximum. Cítil jsem to jinak a ptal se – k čemu to je? Růst je jistě fajn a přirozený, pojďme ho plánovat a předpokládat. Ale proč tlačit například na 30% nárůst plánu, když jsme reálně předpokládali 10%? Krásně bychom si z toho žili a firma by se i tak rozvíjela, prosperovala. Nedávalo mi to smysl. Byl v tom silný tlak, vznikal stres a mizela příjemná atmosféra mezi lidmi.

Poté jsem se často zamýšlel nad „produkcí pro produkci“, nad navyšováním plánů a cílů prostě jen pro plnění plánů v jakémkoliv oboru. Přetlak zboží vyrobeného vlastně „navíc“ a vynalézání různých způsobů jak ho „udat“ na trhu byl (alespoň mám ten pocit) většině z nás už dlouho zřejmý.

Přijde mi, že mnoho z těchto věcí jsme pravděpodobně ve skutečnosti vůbec nepotřebovali a nepotřebujeme.

Aktuálně vnímám informace od automobilek, jak nynější odstávka ohrozí další vývoj a výrobu nových automobilů a lidé pracující v automobilkách přijdou o práci atd. Chápu to. Může to být velká změna, pro mnohé až dramatická, zpočátku výrazně nepříjemná.

A ten jiný úhel pohledu?

CO KDYŽ to může přinést pozitivní obrat v tom ne úplně smysluplném vyrábění POUZE pro růst/zvyšování spotřeby, nikoliv pro SKUTEČNOU POTŘEBU?

CO KDYŽ zjistíme, že zdaleka tolik nových aut (dosaďme klidně libovolný produkt) jednoduše nepotřebujeme?

CO KDYŽ tím sobě i planetě výrazně ulevíme? Místo chrlení nových a nových automobilů všemožných provedení a variant se to jednoduše zredukuje více na to, co je a bude skutečně potřeba?

CO KDYŽ se naučíme lépe využít to, co už vyrobené máme? Cítím, že je v mnohých případech efektivnější, ekonomicky i ekologicky, využít potenciál již vyrobeného automobilu (výrobku) dokud to j(e)de 🙂 , než ho nuceně obměňovat při honbě třeba za novější emisní normou, designem apod. Většinu svého života jsem inklinoval k použitým autům i věcem. Rád je opravuji, když nefungují a poté i používám, dokud dobře slouží.

Přitom nemám pocit, že bychom neměli vyrábět nové věci (třeba auta). Znám ten pocit mít něco nového a je mi to velmi příjemné. Navíc, když by nebyly vyrobeny věci nové, neexistovaly by ani použité..

Tak mi tak nějak přichází, že mnoho věcí bychom skutečně nemuseli vyrábět možná vůbec.. 🙂

 Mám prostě pocit, že to nemusí být „za každou cenu“ a že tu „CENU“ ve smyslu efektivity a zejména SKUTEČNÉHO respektu k matce Zemi, k sobě i nám všem velmi pečlivě zvažuji a budu zvažovat i nadále.

A navíc.

CO KDYŽ někteří z těch, kteří pro automobilky (či jiné odvětví) pracovali a neuměli udělat změnu, to nyní přiměje objevovat, co SKUTEČNĚ chtějí dělat a co je jejich talent, touha, realizace ve světě?

CO KDYŽ i některým z nich tato „krize“ dá vlastně velký dar?

 Možnost objevovat vlastní jedinečnost a projevit jí?

Děkuji 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *