Close

Nejhorší rána je ta, kterou nevidíš!

Přesně tohle mi řekl můj blízký přítel a kamarád, který se rozhodl mě provádět tréninkem různých bojových sportů, za což mu upřímně děkuji.  Byl to pro mě obrovský „aha moment“ hned při prvním tréninku. Nejdřív jsem si díky této informaci uvědomil, jak silnou tendenci mám zavírat oči, když mi proti obličeji letí rána. Strach dostat ránu byl ve mně dosud tak silný, že jsem nebyl schopen se této situaci postavit zpříma. Takže jsem zavíral oči, uhýbal, utíkal. První posun pro mě byl, že jsem postupně dokázal nechat oči otevřené, přijmout, že rána letí a nastavit kryt. Jasně, zatím jsou to tréninkové rány, takže „pořádně přes držku“ zatím dostat nemůžu. I tak byl strach čelit ráně tak silný, že jsem koukat na letící boxerku proti mému obličeji nedokázal. Ani přijmout, že se to děje.  Až do tohoto tréninku a kamarádova sdělení.

                Další silné uvědomění přišlo brzy poté. Znovu mi v hlavě zaznělo: „nejhorší rána je ta, kterou nevidíš“. Uvědomil jsem si totiž, že to platí i při práci s vnitřním nastavením.  Při práci s tím, co se nám děje v životě. Došlo mi, že to je jeden ze základních principů práce s přijímáním svých stínů, strachů, nepříjemných pocitů a situací. Skvělé uvědomění přesně pro ty situace, které se nám nelíbí, vadí nám, zlobíme se na ně, zavíráme před nimi oči, děláme, že nejsou. Symbolicky si je můžeme představit jako tu letící ránu proti nám. Jasně, život není potřeba vnímat jako boj a já ho tak rozhodně nevnímám. Ale tohle přirovnání se mi v tomto případě líbí. V první řadě se na ty nepříjemné situace, pocity, nepohodlí musím být ochotný podívat. Což bývá často to nejtěžší. Jakmile vidím a přijmu, že „rána už letí“, vytváří mi to prostor s tím ještě něco udělat. Když zavřu oči nebo uhýbám, „dostanu přes držku“.  Hůř, než když tomu čelím zpříma.

Už dříve jsem se dozvěděl, že energii letící rány od protivníka je nejefektivnější využít ve svůj prospěch. Dá se to naučit. V boji i při práci na sobě. Tím místo abych energii ztrácel, získám ji.

Tohle uvědomění znovu podpořilo moje rozhodnutí převzít plnou odpovědnost za svůj vlastní život. Učím se vidět a vnímat vše ve správných souvislostech, nezavírat oči, neuhýbat a pracovat s tím co žiju co nejvíc efektivně. Přeju vám ze srdce, ať se to daří i vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *