Close

Běžel jsem a řval „jak na lesy“

Byl jsem si po dlouhé době ráno zaběhat. Nebyl jsem už delší čas a tak jsem si mohl lépe uvědomit, co vše se dá při běhu v přírodě vnímat. Praktikoval jsem tuhle „sebeterapii“ už dříve, ale mezitím na to skoro zapomněl.

Když cvičím nebo běhám, naučil jsem se vědomě pracovat s uvolňováním celého těla. Když své tělo zatížím třeba právě během, velmi rychle mi ukáže, kde mám nějaké aktuální nezpracované téma.

Tentokrát začínám po chvilce běhu vnímat bolest v levém koleni. Zaměřím se na to a kladu si otázku, o co jde. Přichází odpověď –  jedná se o téma s prarodiči, což mi kolena často ukazují. Po uznání a přijetí objeveného bolest téměř okamžitě ustupuje. Běží se mi lehce, paráda.

Po pár kilometrech cítím ztuhlá lýtka a levý kotník. Opět se ptám a přichází odpověď – ztuhlost v pohybu v životě. Cítím, že lýtka ukazují přítomnost, kotník něco z generace „pra pra rodičů“. Cítím, že potřebuji křičet, vypustit zadrženou, nevypuštěnou zlobu. Dělám to, křičím, kopu, biju rukama, nadávám.. Kdyby mě někdo v tu chvíli potkal nebo slyšel, možná by volal Chocholouška :-), nebo by spíš asi utekl. Já potkat takhle řvoucího a vztekajícího se „magora“, tak se nejspíš  také raději klidím jinam. Jenže cítím, že to prostě musí ven. Děkuji za to, že se mezi poli v přírodě cítím bezpečně a mohu  vyjádřit dlouho zadržené emoce, vykřičet je, propustit. Tlaky, stažení, nekomfort v těle povolují, kotník se uvolňuje.

Místo zloby a vzteku přichází vděčnost, radost, uvolnění. Cítím, že „to prošlo“. Doteď jsem běžel nebo šel ve stínu nebo byly mraky. Ve chvíli, co se začínám cítit uvolněně a příjemně, jdu vstříc vycházejícímu slunci. Náhoda? Možná. Nebo třeba zpráva, že svítá nový den i pro můj vnitřní svět.

Směju se a mířím domů s radostnou chutí do dalšího dne. Tohle skutečně miluju, protáhnout si tělo, pozdravit se s přírodou a osvobodit část své staré zátěže. Děkuji.

Zároveň cítím, že „hotovo“ není a kdo ví, jestli někdy bude. Neřeším. Lýtka jsou dosud trochu ztuhlá, to už nechám na jindy. Ono se mi ukáže, v čem zatuhávám..

Zajímá vás sebepoznávání blíže?

Napište mi nebo zavolejte, kontakt zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *